Aktualności

Wymiana doświadczeń między regionami, czyli I warsztaty tematyczne na terenie LGD "Krzemienny Krąg"

cze 10, 2013

W dniach 07-08.06.2013r. w ramach warsztatów tematycznych gościliśmy na naszym terenie Partnerów z terenu województwa lubelskiego i małopolskiego. To pierwsze nasze spotkanie z tego cyklu a będzie ich w sumie cztery.

Tematyka warsztów dotyczyła głównie produktu lokalnego, w związku z czym zaprosiliśmy do nas Panią Olgę Gałek z Fundacji "MiLA", która poprowadziała dla nas seminarium i warsztaty "Produkt lokalny - produkt z metką regionu i producenta". Następnie gościliśmy na warsztatach u Pana Andrzeja Boberka, który od lat zajmuje się garncarstwem. Każdy z uczestników miał możliwość m.in. samodzielnego zrobienia pamiątki z naszego regionu. Kolejnym punktem warsztatów była wizyta Pana Mieczysława Siepietowskiego - lokalnego twórcy ludowego, którego jednym z zajęć jest wypalanie obrazów w drewnie. Przygotował on dla uczestników niespodziankę w postaci drewnianych planszy na których uczestnicy warsztatów mogli własnoręcznie wypalić swoje imiona i nazwiska i zabrać ze sobą jako upominek. Na spotkanie z Panem Mieczysławem zaprosiliśmy również przedstawicieli naszych lokalnych rękodzielników, którzy mieli możliwość zaprezentować swoje prace.

Ostatnim elementem programu pierwszego dnia warsztatów była wizyta w Gospodarstwie Agroturystycznym "U Zosi", gdzie spotkaliśmy się z właścicielami gospodarstwa i uczestniczyliśmy w pokazowym wypieku chleba w tradycyjnym piecu chlebowym.

Drugi dzień warsztatów rozpoczeliśmy od wizyty w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie, gdzie spotkaliśmy się między innymi z właścicielem - Panem Adamem Spałą, który przedstawił nam działalność Fabryki Porcelany AS Ćmielów oraz Żywego Muzeum Porcelany. W ramach tego spotkania mieliśmy również możliwość udziału w warsztatach ceramicznych - porcelanowa róża.

Po wizycie w Ćmielowie gościliśmy w Galerii "ANKA", której właścicielem jest Pan Mirosław Lipiec, który jest ponadto uczestnikiem naszego projektu oraz galerii przedmiotu "Stary Młyn" w Bałtowie. W galeriach tych można nabyć wyroby rękodzielnicze z całej Polski, jak również produkty pochodzące z naszego regionu.

Mamy nadzieję, że dzięki tym warsztatom zainspirujemy naszych gości do nowych pomysłów a przede zachęcimy do współpracy.

Fotorelacja z warsztatów: